Oto cechy laptopa dla architekta. Musisz je znać

Marzy Ci się zawód architekta? Chcesz projektować przestrzeń i wnętrza? Zadbaj więc o zaplecze sprzętowe, solidne, wydajne i szybkie, które pozwoli Ci twórczo zaadoptować otoczenie. Powiemy Ci teraz, co powinien posiadać laptop dla architekta.

Przede wszystkim moc obliczeniowa

W laptopach dla architekta na pierwszy plan wysuwa się moc obliczeniowa. Bez niech nie sposób płynnie i komfortowo pracować z aplikacjami o sporym zapotrzebowaniu na zasoby systemowe. Podstawą takiego sprzętu są zatem cztery komponenty:

  • Procesor obdarzony bardzo dużą mocą obliczeniową – najlepiej przedstawiciel rodziny Intel Core i7 | AMD Ryzen 7, Apple M1 | M2 albo Intel Core i9 | AMD Ryzen 9. Zadbaj o to, by w laptopie gościła możliwie najnowsza generacja procesora (im wyższa cyfra przy nazwie procesora, tym lepiej dla Ciebie i Twoich projektów).
  • Wydajna karta graficzna – gamingowa lub profesjonalna (zależnie od projektów, z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć). Początkowo wystarczą rodziny RTX 3000 i RTX 4000 lub Radeon RX 5000 i Radeon RX 6000. Zaawansowany projektant powinien jednak kupić laptop z układem NVIDIA Quadro albo Radeon Pro | Radeon FirePro.
  • Pamięć RAM z solidnym zapasem – 16 GB pamięci operacyjnej lepiej sobie darować i od razu celować w 32 GB. Koniecznie DDR4 lub nawet DDR5, jeśli tylko budżet na to pozwala.
  • Dysk SSD (NVMe lub PCIe) o pojemności 1 TB, bądź większej. Projekty potrafią szybko zapełniać nośniki pamięci, a przecież nie każdy wysyłasz do chmury albo na dysk zewnętrzny.

Porty, których nie może zabraknąć

Projektant pracuje z wieloma akcesoriami i urządzeniami peryferyjnymi. Porty są zatem niezbędne, przy czym powinny one spełniać określone kryteria.

Najważniejszym jest złącze Thunderbolt. Ono zapewnia znakomite prędkości transferu danych, co ma szczególne znaczenie przy przesyłaniu projektów ciężkich, liczonych w grubych Gigabajtach.

Zaraz potem są magistrale USB, które służą do podłączania klawiatur, myszy, manipulatorów, tabletów graficznych oraz pendrive’ów. Szczególnie pod kątem tych ostatnich USB powinno być jak najszybsze (wskazane USB 3.1 albo 3.2).

Do korzystania z monitorów zewnętrznych, głównie paneli o rozdzielczości 4K, niezbędne są porty HDMI 2.0 lub DisplayPort (on może być zintegrowany z USB-C – robi się tak dla zaoszczędzenia miejsca). Złącza te są w stanie transmitować statyczny obraz w jakości 4K, a dodatkowo filmy i animacje z zachowaniem wysokiego klatkażu (wysoki współczynnik klatek obrazu na sekundę, od 30 fps-ów wzwyż).

Nie sposób podać, ile powinno być łącznie portów w laptopie dla architekta, bo producenci stosują różną politykę. Nie należy się przy tym zrażać, że dany model nie ma określonej liczby złączy, bo zawsze istnieje wsparcie w postaci replikatorów portów oraz hubów USB.

Wyświetlacz to przestrzeń do pracy

Kwestia wyboru wyświetlacza w laptopie dla architekta zależy od tego, czy masz zamiar pracować głównie na panelu zintegrowanym z urządzeniem, czy jednak korzystasz z zewnętrznego ekranu, tzn. z monitora.

Dlaczego to takie ważne? Otóż możesz wtedy określić, jak duży powinien być laptop. Mając dobrej klasy monitor możesz postawić na lekki i mobilny notebook w rodzaju konstrukcji 13-calowej. Wtedy też parametry ekranu laptopa (rozdzielczość, podświetlenie, kontrast, pokrycie palety barw) schodzą na dalszy plan, bo cały ciężar bierze na siebie ten większy wyświetlacz.

Ale gdy chcesz pracować wyłącznie na panelu notebooka, postaw na podziałkę wyższą niż Full HD, czyli 1440p 3K lub nawet 4K. Jasność matrycy powinna liczyć nie mniej niż 400 nitów, a sama matryca powinna należeć do rodziny OLED lub IPS. Koniecznie ze 100-procentowym pokryciem palety sRGB lub wyższej, np. DCI-P3. Mile widziany certyfikat PANTONE® świadczący o fabrycznie skalibrowanych kolorach.

Bogaty wybór laptopów dla architektów znajdziesz w sklepie internetowym TechLord



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *