Wykończenie mieszkania formalności

Jeśli zakup mieszkanka masz już za sobą, teraz przyszedł czas na wykończenie Twojej przestrzeni mieszkalnej. To moment, w którym można uruchomić wszelkie kreatywne pomysły. W końcu to właśnie od Ciebie zależy jaki będzie rodzaj podłóg, kolor ścian, styl umeblowania oraz ogólny charakter wnętrza. Twoje mieszkanie zacznie nabierać coraz większego uroku. Wykończenie oraz umeblowanie mieszkania to wielka radość, jednak nie wolno zapomnieć także o formalnej stronie. O jakie formalności warto zadbać i jak powinna wyglądać umowa z firmą wykończeniową? Sprawdźmy to!

Jakie dokumenty są potrzebne podczas wykończenia mieszkania?

Kupno mieszkania to niestety zbiór setek dokumentów, które muszą zostać rzetelnie sporządzone. W szeregu takich formalności znajdują się między innymi:

• umowa deweloperska,

• umowa rezerwacyjna,

• wnioski kredytowe,

• umowy z firmami remontowymi,

• protokoły.

Po odebraniu kluczy od dewelopera należy zastanowić się nad wykończeniem mieszkania. Wiele firm deweloperskich oferuje swoim klientom wiele zróżnicowanych pakietów wykończeniowych. Większość klientów wybiera pakiet zwany stanem deweloperskim. Choć nie ma konkretnej definicji na jego określenie, to mieszkanie w takim stanie jest po prostu przygotowane do wykończenia. Decydując się na wykończenie mieszkania masz do wyboru kilka możliwości. Możesz skorzystać z pomocy architekta, zlecić wykończenie mieszkania firmie z branży deweloperskiej, bądź wykonać wszystko na własną rękę. Z pewnością warto pamiętać, że takie usługi wykonane przez dewelopera wiążą się zazwyczaj z podwyższonymi kosztami.

Zawieraj umowy z firmami

Nawiazując współpracę z architektem, firmą wykończeniową czy indywidualnymi fachowcami należy bezwględnie pamiętać o nawiązywaniu konkretnych umów. To będzie stanowiło klarowną formę zabezpieczenia. Wykończenie mieszkania to bardzo złożony proces, który powinien zostać odpowiednio udokumentowany. Umowa powinna zawierać wszelkie zobowiązania oraz prawa dwóch stron. Ponadto, w treści należy uwzględnić wszelkie przewidywane koszty. Umowa z firmą wykończeniową to bardzo istotny aspekt na etapie przygotowywania mieszkania.

Standard wykończenia

Sam standard wykończenia to zaś dokument, który powinien zostać dołączony do każdej umowy deweloperskiej. Określa bowiem wszelkie materiały oraz urządzenia jakie będą użyte do prac wykończeniowych. Ponadto, standard wykończenia powinien opisywać jaki efekt końcowy zastanie klient. Dzięki takiemu dokumentowi będziesz miał możliwość dochodzenia swoich spraw, w przypadku kiedy efekt wykończenia będzie niezgodny z umową. Wszelkie porady związane z nieruchomościami znajdziesz na PewnyLokal.pl.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *