Dlaczego WhatsApp i Facebook Messenger padły?

Dlaczego WhatsApp i Facebook Messenger padły?

Jeśli zastanawiałeś się, dlaczego Twój WhatsApp i Facebook Messenger są wyłączone, nie obawiaj się! Te dwie usługi wracają do sieci! Jak więc przywrócić działanie WhatsApp? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć. W końcu minęło trochę czasu, odkąd nie działały. Spójrzmy na kilka powodów, dla których WhatsApp nie działa. I co więcej, nie jest to również wina Facebooka!

Facebook

Aplikacja Facebook Messenger i WhatsApp są obecnie wyłączone na całym świecie, podobnie jak Instagram i Oculus. Problem rozpoczął się około dwie i pół godziny temu i dotyczy wszystkich trzech usług. Użytkownicy zgłaszają, że mają trudności z wysyłaniem i odbieraniem wiadomości, ładowaniem nowych treści i dostępem do innych usług. Awaria dotyka również należącego do Facebooka narzędzia do komunikacji biznesowej Workplace, i nie jest jeszcze jasne, dlaczego. Mimo to użytkownicy są zachęcani do ciągłego sprawdzania strony statusu outage’u i próbowania kontaktu z firmą w celu uzyskania wsparcia.

Outage wywołał ogromne oburzenie ze strony ustawodawców i regulatorów. Facebook ujawnił tożsamość pracownika odpowiedzialnego za ten problem i przygotowuje się do złożenia zeznań przed Kongresem we wtorek. Podczas przerwy, użytkownicy pokpiwali z awarii, a hashtag #Facebookdown trended na Twitterze. Jeden właściciel firmy dostarczającej jedzenie twierdził nawet, że jego biznes został dotknięty przez awarię.

Wydaje się, że przerwa była skoncentrowana w Wielkiej Brytanii, z największą ilością raportów pochodzących od użytkowników z południa, Midlands i Yorkshire. Inne regiony dotknięte problemem to Belfast, Glasgow i Londyn. W rezultacie, użytkownicy na całym świecie zgłaszają problemy z komunikatorem Facebook i WhatsApp. Chociaż nie jest jasne, gdzie dokładnie są problemy, użytkownicy są wezwani do sprawdzenia swoich kont przed próbą dostępu do usług. Jeśli nie widzisz żadnych problemów lub masz problemy, najlepiej sprawdź połączenie danych i poczekaj chwilę.

Na marginesie dodam, że awaria Facebooka nie dotknęła tylko Messengera i WhatsApp, ale wpłynęła również na aplikacje innych firm. Podczas gdy globalne przestoje są rzadkie, nie są one niespotykane. Jedna z ostatnich dużych awarii internetu sparaliżowała wiele największych stron internetowych na godzinę. Eksperci ocenili, że naruszenie nie było powszechnym problemem, a raczej zwykłym błędem DNS, który wystąpił podczas rutynowej konserwacji.

Instagram

Zarówno komunikator Instagram, jak i WhatsApp doświadczają przestojów na skalę globalną, a wielu użytkowników zgłasza problemy ze swoimi aplikacjami. Przestoje dotykają użytkowników w kilku krajach, w tym w Portugalii, Rumunii, Indiach i części Azji Południowej. Według strony Downdetector, dwie sieci społeczne doświadczają dwóch oddzielnych szczytów w raportach outage. Użytkownicy informują, że nie mogą wysyłać i odbierać wiadomości, a nawet ładować nowych treści w swoich aplikacjach mobilnych.

Outage jest najnowszym z serii incydentów. Facebook został skrytykowany za brak rozwiązania problemów związanych z prywatnością danych. Instagram również znalazł się ostatnio pod ostrzałem po tym, jak jego CEO Mark Zuckerberg zmienił nazwę swojej firmy na Meta, co oznacza “metaverse”. Użytkownicy sieci społecznościowej zalali Twittera, gdzie hashtag #instagramdown stał się tematem przewodnim. Inni żartowali z Zuckerberga, informując, że przestój wpływa na zdrowie psychiczne CEO.

Outage rozpoczął się około 11:40 ET i trwał przez cały dzień. W tym czasie niedostępna była wewnętrzna platforma komunikacyjna Facebooka – Workplace. Firma obwiniała Akamai Technologies, jedną z największych na świecie sieci dostarczania treści, za problem, który ostatecznie został naprawiony. Po zakończeniu awarii Facebook zaczął wracać do sieci, a użytkownicy zgłaszali problemy około godziny 18:07 ET. Oznacza to, że awaria dotknęła więcej użytkowników niż Facebook.

Facebook, Instagram i WhatsApp były w poniedziałek wyłączone. Użytkownicy nie mogli wysyłać ani odbierać wiadomości, a użytkownicy Instagrama nie mogli odświeżyć swoich feedów. Tysiące użytkowników wzięło na Twittera, aby podzielić się swoimi obawami. Bombardowali platformę humorystycznymi memami o tym, że zespół Facebooka rozgryza problemy i przywraca serwis do życia. Awaria dotknęła wszystkie cztery wymienione usługi i spowodowała poważne zakłócenia. Ale nie martw się – wszystkie te firmy mają historię dostarczania niezawodnych usług.

WhatsApp

Doniesienia o przestojach na Facebooku i WhatsApp napływają z całej Wielkiej Brytanii. Przestoje w sieciach społecznościowych skłoniły Światową Organizację Zdrowia do wykorzystania zakłóceń do rozpowszechnienia swojego komunikatu o pandemii zdrowia publicznego. Facebook, WhatsApp i Instagram są wyłączone. Downdetector, który śledzi dane mediów społecznościowych, mówi, że Facebook, WhatsApp i Instagram mają problemy. Przestoje w tych trzech serwisach dotknęły miliony użytkowników w wielu częściach świata.

Do godziny 11:38 ET, Downdetector otrzymał osiem tysięcy zgłoszeń użytkowników o przestojach Facebooka. Siedemdziesiąt procent tych zgłoszeń dotyczyło strony internetowej Facebooka, natomiast 12% dotyczyło połączeń z serwerami. Instagram, WhatsApp, i Messenger są w dół z różnych powodów, w tym rutynowej aktualizacji BGP poszedł źle. Jednak, jak pisać, przerwy są przerywane i firma nie ogłosiła jeszcze, kiedy usługi będą z powrotem online.

W zależności od tego, gdzie mieszkasz, możesz być w stanie zobaczyć, które regiony są dotknięte przestojem. Ogólnie rzecz biorąc, usługa jest w dół w USA, Portugalia, Rumunia, Bliski Wschód, Indie i Azji Południowej. Problem ten trwa już od ponad dwóch godzin, ale nie dotyczy wszystkich użytkowników. Down Detector może pomóc Ci dowiedzieć się, jakie konkretnie regiony zostały dotknięte. Możesz nawet powiększyć, aby zobaczyć, czy awaria dotknęła wielu regionów.

Awaria była rozległa i spowodowała przerwy w działaniu Facebooka, Instagrama i Messengera. Chociaż awaria może dotyczyć tylko niektórych krajów, warto zauważyć, że te usługi są własnością Facebooka. Oczekuje się, że usługi wkrótce wrócą do normy. Problem ten może jednak dotyczyć niektórych firm i konsumentów. Jeśli Twoja firma jest uzależniona od korzystania z tych aplikacji, rozważ alternatywy. Możesz spróbować użyć swojego Facebook Messengera i WhatsApp w inny sposób.

Facebook Workplace

Kilka popularnych platform mediów społecznościowych, w tym Facebook Workplace i Instagram, było wyłączonych przez większość dnia w poniedziałek. Problem dotknął aplikacje innych firm, takie jak WhatsApp i Messenger, które opierają się na tej samej infrastrukturze co Facebook. Użytkownicy nie byli również w stanie wysyłać lub odbierać wiadomości e-mail z innych aplikacji lub stron internetowych. Chociaż przestoje takie jak ten są rzadkie, mogą mieć ogromne skutki. Poniżej kilka szczegółów na temat przestoju.

Według Downdetector, przestój rozpoczął się o 11:38 rano ET, kiedy to DNS miał problemy. Komunikat o błędzie strony sugeruje, że przyczyną problemu może być błąd DNS. Facebook nie podał jeszcze żadnego oficjalnego wyjaśnienia dotyczącego przestoju, ale jeden z informatorów twierdzi, że firma przedkłada wzrost nad bezpieczeństwo. Chociaż Facebook nie potwierdził przyczyny awarii, powiedział, że wszystkie główne usługi Facebooka zostały dotknięte problemem.

Niezależnie od przyczyny problemu, infrastruktura sieciowa Facebooka jest silnie uzależniona od stabilnego środowiska serwerowego. Piątkowy przestój oznaczał, że pracownicy nie mieli dostępu do własnych platform komunikacyjnych. Facebook nie był w stanie podać ostatecznego harmonogramu, ale wspomniał, że będzie przywracał systemy stopniowo, więc użytkownicy mogą nadal korzystać z platformy mediów społecznościowych jak zwykle. Jednak przestój pozostaje najdłuższy w pamięci.

Awaria dotknęła wewnętrzne systemy Facebooka, zmuszając pracowników do korzystania z innych platform do komunikacji ze współpracownikami. Co więcej, pracownicy byli zmuszeni do korzystania z wydanych w pracy kont pocztowych Outlook dla swoich e-maili. Niektórzy pracownicy zgłosili również problemy z połączeniami głosowymi i terminami w kalendarzu. Niektórzy pracownicy Facebooka korzystali z aplikacji Zoom, aby pozostać w kontakcie. Chociaż usługi Facebooka były niedostępne przez pewien czas, wielu pracowników straciło jeden dzień pracy z powodu przestoju.

Strona internetowa Oculus

Strona internetowa Oculus dla Facebook Messenger i WhatsApp w dół? Facebook wyłączył się na sześć godzin w środę, 4 października, po tym jak błąd ze zmianą konfiguracji. Wywołało to reakcję łańcuchową. Routery, które przewożą żądania internetowe, zawiodły, powodując przestój. W rezultacie pracownicy nie mogli wejść do sal konferencyjnych i uzyskać dostępu do sieci. Ten sam system przechodzi przez skanowanie kart identyfikacyjnych.

Niektórzy użytkownicy zgłaszają, że nie są w stanie uzyskać dostępu do strony internetowej Oculusa lub aplikacji, w tym Instagrama, Facebook Messengera i WhatsApp. Ponadto nie mogą grać w gry wieloosobowe za pomocą swoich urządzeń Oculus. W niektórych przypadkach urządzenia nadal będą działać, ale użytkownicy mogą potrzebować ponownego zalogowania się. Problem wydaje się być bardziej rozpowszechniony w krajach takich jak Indie i Paragwaj. Facebook i Oculus przyznały, że problem występuje.

Duża część internetu została dotknięta tą awarią, z Facebookiem, Messengerem i WhatsAppem wyłączonymi przez kilka godzin. Strona internetowa była wyłączona przez około pięć godzin. Według dziennikarza zajmującego się cyberbezpieczeństwem, Briana Krebsa, problem jest związany z DNS, dotykając zarówno Facebooka, jak i jego filie. Użytkownicy mogą korzystać z Messengera i WhatsApp, ale Oculus VR nie działa. Co zatem możemy zrobić?


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *