Signal – komunikator internetowy, który jest bezpieczny, prywatny i anonimowy

Komunikator internetowy AIM w latach 90.

Funkcje komunikatora ukierunkowane na prywatność

Jako jeden z wiodących komunikatorów internetowych, Signal jest popularnym wyborem dla wielu osób. Ma ponad 40 milionów miesięcznych użytkowników, w tym osoby dbające o prywatność, rządy, ekspertów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego i wysoko postawionych liderów technologii. Chociaż jego firma macierzysta, Fundacja Signal nonprofit, nie zajmuje się zbieraniem danych, to jednak funkcje zorientowane na prywatność w Signalu są głównym punktem sprzedaży. Założyciele serwisu, Brian Acton i Moxie Marlinspike, postawili sobie za cel stworzenie serwisu, który jest bezpieczny, prywatny i całkowicie anonimowy.

Ponieważ Signal nie jest własnością dużej firmy technologicznej, użytkownicy mogą być pewni, że ich wiadomości i treści nie są dostępne dla osób trzecich. Ponadto, w przeciwieństwie do Facebook Messenger, Signal nie zbiera danych osobowych. W przeciwieństwie do Facebook Messenger, Signal nie wykorzystuje danych użytkowników do tworzenia spersonalizowanych reklam lub śledzenia wzorców użytkowania. Użytkownicy mogą również zrezygnować z otrzymywania ukierunkowanych reklam od firm. W ten sposób Signal utrzymuje prywatność i bezpieczeństwo użytkowników na pierwszym miejscu.

Signal oferuje najwyższy stopień prywatności w porównaniu z innymi usługami komunikacyjnymi. Szyfrowanie end-to-end stosowane przez Signal zostało przyjęte przez większość popularnych usług komunikacyjnych. Ponadto w aplikacji nigdy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa. Signal jest więc bardzo prywatną i bezpieczną aplikacją do przesyłania wiadomości i jest zalecany dla wszystkich użytkowników. Ale nadal możesz chcieć rozważyć politykę prywatności i funkcje bezpieczeństwa innych aplikacji do przesyłania wiadomości. Najlepszą opcją dla Ciebie może być Signal, Brosix lub inna aplikacja.

Wiadomości są przechowywane lokalnie na urządzeniu

Aplikacja Signal może być zainstalowana na urządzeniach z systemem Android lub iOS i jest podobna do popularnych aplikacji do przesyłania wiadomości, takich jak WhatsApp i Facebook Messenger. Użytkownicy nie muszą uczyć się innego systemu, aby korzystać z Signal, a wszystkie wiadomości są przechowywane lokalnie na urządzeniu. Ta aplikacja pozwala użytkownikom wysyłać i odbierać IM, robić połączenia grupowe i wysyłać media, takie jak gifs i naklejki. Mogą nawet przesyłać pliki do i z Signal. Signal obsługuje również połączenia głosowe i samoniszczące się wiadomości.

Użytkownicy Signala mogą w każdej chwili wykonać kopię zapasową swoich wiadomości, przechodząc do Ustawienia > Czaty i media. Po utworzeniu kopii zapasowej można ją przenieść na nowe urządzenie. Jeśli przenosisz na nowe urządzenie, będziesz musiał skonfigurować nowe urządzenie z tym samym hasłem, co stare urządzenie. Możesz wtedy wybrać, aby pliki kopii zapasowej były przechowywane również na nowym urządzeniu.

Użytkownicy Signala mogą być chronieni przed wyciekami metadanych. Mimo że rozmowy w Signalu są szyfrowane, niedawny raport ujawnił, że jest on podatny na wyciek metadanych. Ponieważ Signal działa przez system operacyjny na urządzeniu, Apple i Google mogą wiedzieć, kiedy i gdzie wysyłasz wiadomości. Może to prowadzić do naruszenia prywatności. Użytkownicy Signala powinni podjąć następujące środki ostrożności, aby zabezpieczyć się przed tym potencjalnym wyciekiem danych.

Szyfrowanie end-to-end

Deweloperzy Signala niedawno ulepszyli algorytm i protokół szyfrowania end-to-end, aby uniemożliwić komukolwiek dostęp do Twoich wiadomości. Dzięki tej funkcji bezpieczeństwa możesz komunikować się z całkowitą pewnością, że nikt nie przeczyta Twoich wiadomości. Signal jest również kompatybilny z połączeniami wideo. I używa tego samego połączenia danych co zwykłe SMS-y, więc możesz zaoszczędzić pieniądze, unikając drogich opłat za wiadomości tekstowe. A jeśli jesteś fanem prywatności i bezpieczeństwa aplikacji do przesyłania wiadomości, Signal jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

Wśród innych cech, protokół Signal jest kontrolowany, wzmocniony i monitorowany. Meta, która jest właścicielem platformy Signal, utrzymuje wszystkie wiadomości na wieczność, a sama firma nie ujawnia swojej polityki. Należy jednak pamiętać, że firmy zapewniające szyfrowanie end-to-end dla komunikatora Signal muszą przestrzegać amerykańskich przepisów dotyczących egzekwowania prawa. Oznacza to, że użytkownik musi podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony swoich wiadomości.

Podczas gdy większość komunikatorów internetowych posiada funkcję szyfrowania end-to-end, niektóre nie. Najpopularniejszym sposobem wdrożenia tego szyfrowania są serwery w chmurze, które są bardziej bezpieczne niż serwery stacjonarne. Użytkownicy mogą nawet używać więcej niż jednego urządzenia do pojedynczego czatu grupowego. Ponadto wiele zaszyfrowanych komunikatorów przechowuje klucze deszyfrujące na zdalnych serwerach, co pokonuje cel szyfrowania end-to-end.

Połączenia grupowe

Facebook Messenger niedawno dodał nową funkcję dla użytkowników: połączenia grupowe. Do grupowej rozmowy wideo może dołączyć nawet 50 osób. Jednak dopóki Messaging Rooms nie będą dostępne, w grupowej rozmowie wideo można mieć tylko sześć osób. Messenger jest jednak świetnym narzędziem do celów biznesowych, ponieważ można udostępniać ekran i dzielić się plikami audio. Podczas gdy Zoom w ostatnich miesiącach borykał się z poważnymi problemami z bezpieczeństwem, Facebook znacznie uprościł ten proces.

Facebook Messenger to aplikacja do obsługi wiadomości błyskawicznych dla użytkowników Androida i iPhone’a, która umożliwia użytkownikom wysyłanie wiadomości tekstowych, wiadomości audio i filmów. Oferuje również możliwość dzwonienia w grupie. Aby rozpocząć, pobierz aplikację Facebook Messenger z Google Play. Po zainstalowaniu, otwórz aplikację na swoim telefonie. Następnie stuknij w nazwę grupy, do której chciałbyś dołączyć. Możesz również dodać członków ręcznie. Następnie możesz wybrać i wysłać swoją wiadomość grupową. Następnie wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami, aby zaprosić uczestników.

Kolejną świetną funkcją Facebook Messengera jest możliwość dodania większej liczby osób do grupowej rozmowy wideo. Opcja wideorozmowy jest darmowa i działa przez Wi-Fi. Możesz dodać dowolną liczbę uczestników, o ile wszyscy mają konto. Rozmowy na Messengerze są również całkowicie darmowe, o ile masz konto na Facebooku. Oznacza to, że nie będziesz musiał martwić się o opłaty abonamentowe lub bezpieczeństwo. Jeśli nie jesteś pewien, czy rozmowy grupowe przez Facebook Messenger będą dobrym pomysłem dla Twojej firmy, wypróbuj je i daj nam znać, co myślisz!

Koszt

Aplikacja Signal może Cię wynieść nawet trzydzieści tysięcy dolarów. Koszt rozwoju aplikacji zależy od wielu czynników, w tym liczby funkcji, które ma i wielkości zespołu. Jednak możliwe jest znalezienie najlepszych firm zajmujących się tworzeniem aplikacji mobilnych, które pobierają opłaty tylko za swoje usługi. Ogólnie rzecz biorąc, należy oczekiwać, aby zapłacić gdziekolwiek między trzydzieści tysięcy i siedemdziesiąt tysięcy dolarów za rozwój aplikacji Signal. Ponadto, można oczekiwać, aby wydać gdziekolwiek od dwudziestu do trzydziestu pięciu dolarów za godzinę, aby rozwinąć podstawowe funkcje.

Bezpieczeństwo i prywatność wiadomości w Signalu są niezwykle ważne. Ponieważ komunikator pracuje z bezpiecznym szyfrowaniem, Twoje wiadomości pozostaną poufne. Signal może być używany do anonimowego czatowania, a nawet możesz wysyłać wiadomości do osób, których nie znasz. Korzystanie z aplikacji Signal ułatwia utrzymanie stabilnego połączenia internetowego i komunikację z przyjaciółmi. Oprócz bezpieczeństwa, ten komunikator oferuje również prywatność i elastyczność.

Zakaz w Iranie i Chinach

Niedawny zakaz używania Signala wywołał polityczną walkę między irańskimi twardogłowymi a umiarkowanym prezydentem Hassanem Rouhanim. Dzieje się to zaledwie 15 miesięcy po tym, jak Iran doświadczył najdłuższego w historii zamknięcia internetu, które poważnie ograniczyło dostęp do mediów społecznościowych. Chociaż polityczne spory między frakcjami w rządzie nie są niczym niezwykłym, wolność Internetu staje się coraz ważniejszą kwestią dla irańskich wyborców. Aby z tym walczyć, Iran i Chiny przyjęły odmienne podejście.

Signal był popularną aplikacją społecznościową w Iranie, zanim rząd zmienił politykę prywatności na WhatsApp. Kraj zablokował usługę w styczniu 2021 roku po tym, jak wielu Irańczyków zaczęło z niej korzystać, co wzbudziło obawy dotyczące prywatności. Po tym, Signal dodał wsparcie dla prostego proxy TLS, które pozwala użytkownikom obejść blok. Dzięki temu użytkownicy mogą kierować swój ruch przez bezpieczny tunel do Signal. Tysiące irańskich użytkowników z powodzeniem używało Signal do komunikacji, pomimo niedawnej blokady. Rząd nie komentuje publicznie zakazu, ale dane OONI sugerują, że Signal został zablokowany w obu krajach.

Rząd Iranu zabronił Signalowi świadczenia usług dla Irańczyków, ale nadal można go używać do organizowania demonstracji. We wpisie na blogu Signal wyraźnie prosi o pomoc, co podlega irańskiej ustawie antyterrorystycznej. Zakaz dla Signala jest niebezpiecznym precedensem dla amerykańskich użytkowników HN. Mimo to, firmy technologiczne nie odpowiedziały na prośbę CNET o komentarz. Niemniej jednak chińska ambasada w Waszyngtonie wskazała na komentarze Zhao Lijiana, który stwierdził, że nie wiedział o zakazie Signala w Iranie.


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *