Jak korzystać z komunikatora internetowego i komunikacji w miejscu pracy

Dlaczego WhatsApp i Facebook Messenger padły?

Używanie komunikatora internetowego do komunikacji w miejscu pracy może być doskonałym pomysłem, jeśli chcesz zachować profesjonalizm w komunikacji związanej z pracą, ale musisz nauczyć się, jak używać go prawidłowo. Każde miejsce pracy używa tego narzędzia w inny sposób – niektóre są zabawne i zrelaksowane, podczas gdy inne są bardzo profesjonalne. Na początku powinieneś utrzymywać swoją wiadomość w stylu biznesowym, aby każdy wiedział, o czym mówisz. Jeśli nie wiesz, jak używać komunikatorów w biurze, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć:

Protokół inicjacji sesji (SIP) IETF

Protokół inicjacji sesji (lub SIP) to standard określający sposób, w jaki komputer może nawiązać i utrzymać rozmowę. Jego cechy obejmują możliwość wysyłania i odbierania plików i mediów, a także nawiązywania długotrwałej konwersacji. Protokół został pierwotnie opracowany przez społeczność open-source Jabbera i jest obecnie przyjęty przez wiele popularnych usług komunikatorów internetowych.

Ta specyfikacja określa podstawowe wymagania bezpieczeństwa dla SIP. Protokół obsługuje szyfrowanie wiadomości i jest przeznaczony do użytku z SIP. Nadawca musi podpisać wiadomość, a klient odbierający musi spełniać wymagania dotyczące obsługi certyfikatów S / MIME. Wiadomość musi zawierać URI podpisującego. URI podpisującego musi być zakodowany za pomocą uniformResourceIdentifierCHOICE (URI) typu GeneralName. Może on mieć wiele URI.

Specyfikacja SIP została zaktualizowana w celu odzwierciedlenia tych zmian. Najbardziej zauważalne zmiany dotyczą terminologii i tabel. Pole nagłówka warning niesie dodatkowe informacje o odpowiedzi i zawiera trzycyfrowy kod pomiędzy 300 a 399. Ponadto agent użytkownika może przechowywać listę wartości Call-ID i najwyższy CSeq, jaki widział dla każdej z nich. Informacje te są przydatne do określania problemów z kompatybilnością i wyświetlania stanu usługi.

XMPP

XMPP to protokół do obsługi komunikatorów internetowych i innych form komunikacji. Jest używany od 1995 roku i jest obsługiwany przez coraz większą liczbę klientów. W przeciwieństwie do innych protokołów, XMPP nie wymaga wymiany haseł ani danych uwierzytelniających użytkownika. Protokół jest również skalowalny, dzięki czemu można go uruchomić na wielu platformach. W tym artykule wyjaśnimy, jak XMPP może przynieść korzyści Twoim aplikacjom i użytkownikom.

XMPP to protokół działający w modelu serwer i klient-serwer. Serwer wysyła wiadomości do wszystkich stron jednocześnie. Każdy z tych podmiotów musi być obecny, aby się ze sobą komunikować. Powoduje to długotrwały czas połączenia i zwiększone latencje. Wynikająca z tego wydajność jest nieakceptowalnie wolna nawet przy umiarkowanych prędkościach. Nie jest nawet praktyczne używanie serwera i klienta w sieciach o niższych prędkościach, ze względu na dużą liczbę wymaganych handshake’ów.

Open Mobile Alliance’s Instant Messaging and Presence Service

Wspólną cechą nowoczesnego systemu komunikacji są komunikatory internetowe, które pozwalają ludziom na natychmiastową komunikację z innymi. Usługi te wykorzystują głównie komunikację tekstową, umożliwiając użytkownikom rozmowę z wieloma innymi użytkownikami jednocześnie. Wiadomości błyskawiczne są powszechną funkcją większości urządzeń mobilnych, natomiast usługi obecności pozwalają śledzić dostępność użytkowników i ich status online. Usługa IMPS (Instant Messaging and Presence Service) opracowana przez Open Mobile Alliance łączy te dwie funkcje.

Specyfikacja IMPS jest zdefiniowana przez Open Mobile Alliance i zawiera uniwersalne wymagania dotyczące funkcjonalności klienta i serwera. Określa, w jaki sposób wiadomości i informacje o obecności powinny być wymieniane między urządzeniami mobilnymi i usługami. W przeszłości OMA miała dwa standardy dotyczące komunikatorów, ale obecnie ma ich kilka. Ponadto definiuje również narzędzia i procedury zapewniające interoperacyjność. Oznacza to, że wielu użytkowników może się ze sobą komunikować, zachowując swoją prywatność.

Yahoo! Messenger

Y!M to komunikator internetowy i usługa komunikacyjna opracowana przez firmę Yahoo!, która wystartowała w 1997 roku. W porównaniu do ICQ, dodał kilka funkcji, których brakowało innym klientom IM, w tym IMVironments dla Microsoft Windows i integracji książki adresowej. Dodała również funkcje takie jak music-status i BUZZing. W 2022 roku firma zewnętrzna uruchomiła funkcjonalną wersję Y!M o nazwie wersja 6.0. Wersja ta działa na serwerach firmy.

IM jest używany przez wiele różnych grup, w tym współpracowników biznesowych i przyjaciół, a także jest szeroko stosowany wśród użytkowników telefonów komórkowych. Według szacunków, na świecie jest około 461 milionów użytkowników IM, a liczba ta ma wzrosnąć do 2011 roku do 711 milionów, jeśli pozostanie bez zmian. Według Radicati Group, wiodącego dostawcy technologii współpracy i przesyłania wiadomości, IM jest powszechnie stosowany. Instalacja Yahoo Messenger jest prosta i wymaga jedynie systemu operacyjnego komputera.


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *