Czy telefon komórkowy może spowodować wybuch na stacji benzynowej?

Mapy zasięgu mają krytyczne znaczenie, gdy chodzi o plany telefonii komórkowej

Pierwsze pytanie, które może pojawić się w Twojej głowie to “Czy telefon komórkowy może spowodować wybuch na stacji benzynowej?”. Jeśli zastanawiasz się nad zatankowaniem samochodu na stacji benzynowej, powinieneś znać zasady bezpieczeństwa obowiązujące w tym zakresie. Iskra z baterii telefonu komórkowego może spowodować zapłon oparów gazu. FCC, organ regulacyjny dla firm telekomunikacyjnych, stwierdził, że ryzyko wywołania pożaru przez iskrę z telefonu komórkowego jest bardzo niskie.

Elektryczność statyczna przyczyną pożarów na stacjach benzynowych

Było kilka doniesień o pożarach na stacjach benzynowych spowodowanych przez elektryczność statyczną, czyli zaiskrzony ogień, który zaczyna się w wyniku pocierania ubrania o metalową powierzchnię. Pożary te mogą być katastrofalne, a ich przyczyną jest wiele niewinnych błędów. Niedawny przykład miał miejsce w Lynchburgu, Va., gdzie szeryf pożarny zauważył, że pożarowi, który widział, można było zapobiec. Ryzyko związane z elektrycznością statyczną było tak duże, że skłoniło go nawet do wydania ostrzeżenia na stronie internetowej.

Pożary na stacjach benzynowych są najczęściej powodowane przez elektryczność statyczną powstającą podczas tankowania. Elektryczność ta uwalnia się w bogatej w opary przestrzeni wokół dyszy. W pożarach na stacjach benzynowych elektryczność statyczna powoduje powstanie iskry podczas próby wyjazdu pojazdu. Iskra z wyładowania statycznego może przemieszczać się przez benzynę i zapalić opary, dlatego ważne jest przestrzeganie instrukcji i częste sprawdzanie zbiorników paliwa.

Chociaż nie ma konkretnych dowodów na to, że telefony komórkowe powodują pożary statyczne na stacjach benzynowych, ludzie nadal wysyłają e-maile twierdząc, że telefony komórkowe powodują pożary na stacjach benzynowych. PEI nie udokumentował jednak żadnych przypadków, w których telefony komórkowe spowodowały pożar na stacji benzynowej. Jednak liczni badacze próbowali zapalić opary paliwa za pomocą swoich urządzeń mobilnych. Pomimo braku dowodów, PEI nadal zaleca kierowcom unikanie korzystania z telefonów komórkowych podczas tankowania pojazdów. Chociaż statyczne wyładowania elektryczne powodują pożary na stacjach benzynowych, eksperci uważają, że nie jest to częste zjawisko. Petroleum Equipment Institute twierdzi, że rocznie odnotowuje się 158 przypadków pożarów statycznych.

Oprócz zapobiegania pożarom na stacjach benzynowych, można ich również całkowicie uniknąć. Jeśli musisz zatankować samochód na stacji benzynowej, upewnij się, że wysiadasz z samochodu podczas procesu tankowania. Przeciętny proces tankowania trwa dwie minuty, a jeśli pozostaniesz poza samochodem podczas całego procesu, elektryczność statyczna będzie minimalna. Elektryczność statyczna może spowodować zapalenie się iskry lub płomienia, który jest w pobliżu.

Rozproszenie uwagi spowodowane przez telefony komórkowe

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków samochodowych jest używanie telefonów komórkowych. Urządzenia te są nadajnikami częstotliwości radiowej o mocy szczytowej od 0,1 do 2 watów. Oznacza to, że są one stosunkowo mało ryzykownymi źródłami rozproszenia uwagi. Faktem jest jednak, że telefony komórkowe mogą wywołać pożar lub eksplodować. Co gorsza, mogą być źródłem rozproszenia uwagi, powodując, że kierowcy podejmują nieostrożne działania.

Jednak pomimo faktu, że tego typu urządzenie może spowodować pożar na stacji benzynowej, Krajowe Stowarzyszenie Ochrony Przeciwpożarowej (NEFA) nie słyszało o żadnych incydentach. W związku z tym NEHA zakwestionowało ten mit i stwierdziło, że ryzyko jest mniejsze niż jeden na 10 miliardów. Grupa zasugerowała również, że kierowcy powinni odłożyć swoje telefony komórkowe na czas korzystania z urządzenia mobilnego na stacji benzynowej.

Nie ma regulacji prawnych uniemożliwiających korzystanie z telefonów komórkowych na stacjach benzynowych. UKPIA twierdzi jednak, że korzystanie z telefonów komórkowych może poważnie rozpraszać kierowców. Może to skutkować rozproszoną jazdą, powodować, że kierowcy będą przejeżdżać przez parking bez patrzenia lub wydawać zbyt dużo paliwa. Mimo to UKPIA nadal obstaje przy zakazie korzystania z telefonów komórkowych na placu, a wynikające z tego rozproszenie uwagi jest warte odnotowania.

Osoby korzystające z telefonów komórkowych podczas pobytu na stacji benzynowej mogą nie zwracać uwagi na drogę. Oprócz rozproszenia uwagi, jakie powoduje ta czynność, korzystanie z telefonu komórkowego podczas pobytu na stacji paliw jest również ryzykowne dla kierowców. Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy może doprowadzić do wypadku, w tym zderzenia z innym pojazdem, a nawet do obrażeń ciała. Ponadto korzystanie z telefonu komórkowego na stacji benzynowej sprawia, że kierowca staje się celem złodziei, a także pieszych.

Zasady bezpieczeństwa podczas tankowania na stacji paliw

Istnieje wiele ważnych zasad bezpieczeństwa podczas tankowania na stacji paliw, ale co trzeba wiedzieć przed zatankowaniem? Po pierwsze, musisz pamiętać o wyłączeniu silnika swojego samochodu. Pozwoli to uniknąć przypadkowego zapłonu oparów paliwa, które mogą gromadzić się w pobliżu pojazdu. Po drugie, nigdy nie należy zapalać niczego łatwopalnego podczas tankowania samochodu. Wreszcie, należy zawsze zachować bezpieczną odległość od pompy paliwowej.

Podczas tankowania na stacji benzynowej nigdy nie należy pozwalać na to osobom poniżej 16 roku życia. Należy również upewnić się, że dzieci znajdujące się w samochodzie mają zapięte pasy. Pomimo, że może się to wydawać zdrowym rozsądkiem, kradzieże na stacjach paliw nie należą do rzadkości. Jeśli pozostawisz swój pojazd niezamknięty, niczego nie podejrzewający złodziej może łatwo dostać się do niego i zabrać Twoje cenne przedmioty. Dlatego należy zawsze zamykać samochód podczas tankowania i podczas wizyty na stacji benzynowej.

Na stacji benzynowej zabronione jest również palenie papierosów i inne czynności, które mogą spowodować pożar. Ponieważ benzyna jest wysoce łatwopalna, nawet mała iskra może ją zapalić. Osoby palące muszą zawsze gasić papierosy przed wejściem na stację paliw. Nie zapominaj też o pozostawieniu samochodu na dobrze wentylowanym parkingu. Ostatnia rada: podczas tankowania na stacji benzynowej nie używaj telefonu komórkowego ani innych urządzeń elektrycznych.

Jeśli planujesz przechowywać paliwo w domu, upewnij się, że jest ono zamknięte i niedostępne dla dzieci. Ponadto, nigdy nie należy przechowywać paliwa w samochodzie. Bezpieczniej jest przechowywać ją w miejscu z odpowiednim systemem wentylacji i poza zasięgiem małych dzieci. Wreszcie, należy zawsze trzymać dyszę w rurze wlewowej i nigdy nie pozostawiać jej w pojeździe.

Niebezpieczeństwa związane z rozmową lub pisaniem SMS-ów przez telefon komórkowy na stacji benzynowej

Chociaż rozmowa przez telefon komórkowy jest legalna, korzystanie z niego na stacji benzynowej może być niebezpieczne. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy prowadzisz samochód, ponieważ fale radiowe z komórki mogą spowodować pożar. Problem ten nie jest jednak tak poważny, jeśli używasz telefonu w miejscu nie stanowiącym zagrożenia, np. w sklepie. Stacje benzynowe mają jednak ścisłe wytyczne, jeśli chodzi o telefony komórkowe. Jeśli zauważą, że ktoś rozmawia przez urządzenie podręczne, wyłączą pompę.

Inne niebezpieczne sytuacje, które mogą się zdarzyć, jeśli używasz telefonu komórkowego na stacji benzynowej, obejmują możliwość wybuchu. Korzystanie z telefonu na stacji benzynowej rozprasza również uwagę kierowców. Możesz przypadkowo upuścić go do paliwa i skończyć z uszkodzonym telefonem komórkowym. Jeśli rozmawiasz lub piszesz SMS-y przez telefon podczas jazdy, możesz nie zwracać uwagi na drogę, a to czyni Cię łatwym celem dla złodziei.

Korzystanie z telefonu komórkowego na stacji benzynowej może również prowadzić do wycieku benzyny. Mimo że telefony komórkowe są z natury bezpieczne, podczas tankowania zawsze należy zachować pełną uwagę. W ten sposób będziesz mógł się skoncentrować na wykonywanym zadaniu. Nawet jeśli rozmawiasz przez telefon, trzymaj go w kieszeni, aby nie przegapić żadnych kluczowych kroków.

Choć badania nie są jednoznaczne, powszechne używanie telefonów komórkowych na stacjach benzynowych jest nadal niebezpieczne. Wiele osób zostało rannych lub zabitych podczas rozmowy przez telefon komórkowy na stacji benzynowej. Niebezpieczeństwo jest realne, a konsekwencje są znacznie gorsze niż ryzyko. Ryzyko jest o wiele większe niż grzywna, która może wynieść nawet dziewięćdziesiąt euro! Dlaczego więc telefony komórkowe są tak niebezpieczne?

Używanie telefonu komórkowego podczas pompowania gazu

Chociaż dowody naukowe nie potwierdzają twierdzenia, że telefony komórkowe mogą spowodować wybuch na stacji benzynowej, nie zaleca się używania telefonów komórkowych podczas pompowania gazu. Telefony komórkowe są nadajnikami częstotliwości radiowej o niskiej mocy, co oznacza, że wytwarzają bardzo mało energii. Jednak ładunki elektrostatyczne powstałe w wyniku ruchu kierowcy mogą spowodować zapłon oparów benzyny. Kierowcy powinni więc unikać używania telefonów komórkowych podczas pompowania gazu.

National Fire Protection Association kategoryzuje telefony komórkowe jako materiały elektroniczne i zakazuje ich używania w pobliżu pomp gazowych. Ładunek statyczny telefonu komórkowego może zapalić opary w pobliżu dyszy pompy, powodując wybuch. Niewidoczne opary mogą być równie łatwopalne. Mimo że telefony komórkowe są małe i łatwe w użyciu, nadal stanowią poważne zagrożenie.

Choć korzystanie z telefonu komórkowego podczas pompowania gazu może być kuszące, jest to niezwykle niebezpieczna i potencjalnie kosztowna praktyka. Nie tylko możesz spowodować wybuch, ale także uderzyć w inny pojazd lub pieszego. Oprócz tego, że jest to kłopotliwe, stacja benzynowa jest pełna poruszających się samochodów. W rezultacie rozproszeni kierowcy mają większe szanse na spowodowanie wypadku i zderzenie się z pieszymi. Należy unikać używania telefonu komórkowego podczas pompowania gazu.

Pomimo rozpowszechnionego mitu, stacje benzynowe są zobowiązane do posiadania znaków ostrzegających kierowców o nieużywaniu telefonów komórkowych podczas pompowania gazu. Jednak niedawny eksperyment Good Morning America rzucił cień wątpliwości na mit, że telefony komórkowe mogą spowodować wybuch. Raczej eksperci uważają, że elektryczność statyczna spowodowała pożar w pierwszej kolejności. Nawet jeśli nie było przypadków wybuchu na stacji benzynowej, należy unikać używania telefonu komórkowego podczas tankowania.


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *