Telefon komórkowy Vs aparat fotograficzny – na czym polega różnica?

Komunikator, który może obsługiwać dyskusje grupowe

Smartfon raczej nie zastąpi w najbliższym czasie aparatu fotograficznego przeznaczonego dla dzieci, a rodzice mogą nie chcieć, aby ich dzieci go posiadały. Jednak takie aparaty to wciąż niedrogie i zabawne zabawki, którymi dzieci mogą się bawić. Ponadto smartfony nie mają dużych fizycznych elementów sterujących, co czyni je bardziej kłopotliwymi niż ich dedykowane odpowiedniki. Więc, który z nich jest lepszy? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć! Poniżej wymieniono kilka zalet i wad każdego z nich.

Rozmiar czujnika

Powszechnym błędnym przekonaniem na temat rozmiaru czujnika aparatu w telefonie komórkowym jest to, że jest to naprawdę cal. Chociaż rzeczywiście jest to cal, jego rzeczywisty rozmiar przekątnej jest prawdopodobnie około 16 milimetrów. Wynika to z długotrwałej praktyki branżowej polegającej na nieprzedstawianiu rzeczywistych pomiarów wielkości czujnika w oficjalnych specyfikacjach. Prawdziwe wymiary, w związku z tym, są często znacznie różni się od tego, co jest reklamowane. Oto kilka sposobów na stwierdzenie różnicy.

Rozmiar sensora w aparatach telefonów komórkowych jest notorycznie mały. W przeszłości średnia wielkość aparatów fotograficznych w smartfonach z wyższej półki wynosiła pół cala. Jednak ostatnie trendy sugerują, że wielkość sensorów rośnie, a aparaty smartfonów wkrótce nadrobią zaległości. Największy rozmiar sensora, na 1 cal, znalazł się w aparacie Panasonic Lumix CM1. Następnie pojawiły się aparaty Huawei P30 Pro i Huawei Mate 30 Pro, które posiadały sensor 1/1,8 cala, który obecnie jest największy na rynku. W 2020 roku Panasonic P40 Pro+ prawdopodobnie będzie dzierżył tytuł największego sensora aparatu w smartfonie.

Jakość obrazu

W ostatnim porównaniu jakości obrazu telefonów komórkowych z aparatami w ich pełnowymiarowych odpowiednikach, jakość obrazu w telefonie komórkowym jest zaskakująco podobna. Główne różnice dotyczą rozdzielczości i ostrości. Obie te cechy mogą pomóc użytkownikom w robieniu lepszych zdjęć, ale rozdzielczość telefonu komórkowego jest mniej imponująca niż w przypadku pełnowymiarowej lustrzanki. Oprócz tego istnieje również zauważalna różnica w ilości miejsca do przechowywania danych dostępnego w telefonach komórkowych.

Wraz z poprawą technologii, poprawiają się również zdjęcia w telefonach komórkowych. W porównaniu do zdjęć wykonanych aparatem cyfrowym, obrazy z telefonów komórkowych są na ogół ostrzejsze, bardziej nasycone i nieco cieplejsze. Fakt ten daje fotografom przydatną lekcję. Używając pędzla regulacyjnego do eliminacji wszelkich tekstur skóry, aparaty smartfonów dokonują również korekt w programie Lightroom. Oznacza to, że czas otwarcia migawki aparatu może być wolniejszy, a rezultaty mogą być rozmyte.

Zarządzanie kolorami

Różnica między zarządzaniem kolorami w aparacie i telefonie komórkowym w dużej mierze sprowadza się do formatu używanego do rejestrowania zdjęć. Aparaty fotograficzne używają formatu RAW, natomiast telefony komórkowe – JPEG. Podczas gdy oba typy korzystają z tego samego formatu RAW, gama kolorów jest różna. Korzystanie z aplikacji do przesyłania zdjęć między różnymi urządzeniami może zaoszczędzić czas i pieniądze. Ale co z zarządzaniem kolorami dla telefonów komórkowych? Czym różni się ono od zarządzania kolorami w aparacie fotograficznym?

Zarówno smartfony Samsung Galaxy S9, jak i Note 8 oferują wiele profili kolorów oraz dwa niestandardowe ustawienia użytkownika. Dają one pełną kontrolę nad odcieniem kolorów, kontrastem, nasyceniem, podkreśleniami i nie tylko. Huawei oferuje kilka presetów, ale nie w pozostałych trybach fotografowania. To spory problem dla fotografów, którzy chcą, aby ich zdjęcia miały taki sam wygląd. Najlepszym sposobem na to jest pobranie darmowej aplikacji i używanie jej do robienia zdjęć.

Zoom

Prawdopodobnie próbowałeś już powiększać zdjęcia za pomocą aparatu w telefonie komórkowym. Zapewne zauważyłeś też, że jakość zdjęcia tak naprawdę się nie zmienia. Aparat w Twoim smartfonie składa się z obiektywu i czujnika łapiącego światło. Chociaż możesz użyć zoomu, aby powiększyć swoje zdjęcie, rzeczywista jakość obrazu nie jest naprawdę poprawiona. Zamiast tego, możesz przyciąć swoje zdjęcie, aby uzyskać obraz o wyższej jakości. A jeśli masz telefon z systemem Android, możesz powiększyć zdjęcie za pomocą klawiszy głośności lub kciuka i palca wskazującego.

Droższe aparaty w telefonach są zwykle wyposażone w większe przetworniki obrazu. Zwiększa to ich możliwości, ale zawsze przed zakupem należy sprawdzić, jaki typ obiektywu będzie używany. Niektóre telefony z aparatami mają obiektyw z prawdziwym zoomem optycznym, a inne mają obiektyw hybrydowy. Wszystko zależy od tego, czego szukasz. Samsung S20 Ultra ma jednocalową matrycę, ale to nie jedyny model, który ma duży współczynnik powiększenia.

Cieniowanie obiektywu

W porównaniu z aparatem fotograficznym, obiektyw telefonu komórkowego ma kilka wad, które sprawiają, że jest mniej dokładny. Oprócz niejednolitych kolorów, częstym problemem jest cieniowanie obiektywu i aberracja chromatyczna. Ponadto stała ogniskowa i moduł aparatu z niedoskonałościami mogą powodować zniekształcone obrazy. Na szczęście smartfony takie jak Samsung Galaxy S7 posiadają zaawansowany algorytm korekcji kolorów i zniekształceń znany jako ISP.

Najczęstszą przyczyną tego problemu jest sam obiektyw. Dobrym przykładem jest osłona obiektywu aparatu, która może pogłębić ten problem. Osłona może również powodować cieniowanie kolorów. Podczas gdy osłona może być bardziej oczywista w przypadku aparatu fotograficznego, cieniowanie występujące w telefonie komórkowym jest w dużej mierze wynikiem konstrukcji obiektywu. Norma ISO 17957, regulująca kwestie cieniowania w aparatach fotograficznych, rozróżnia dwa rodzaje cieniowania – kolorystyczne i luminacyjne.


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *